Login Form

Ποδόσφαιρο
Α. Αγωνίσματα
Ποδόσφαιρο Αγοριών Κωδ. 060
Ποδόσφαιρο Κοριτσιών Κωδ. 061
Β. Δικαίωμα συμμετοχής
Δικαίωμα συμμετοχής από κάθε Γυμνάσιο έχουν 8 έως 15 μαθητές. Υπάρχει η δυνατότητα συγκρότησης ομάδας μικτής (και με κορίτσια).
Μέγιστος αριθμός ομάδων που επιτρέπεται να συμμετέχουν:
Ποδόσφαιρο Αγοριών = 8
Ποδόσφαιρο Κοριτσιών= 4
Γ. Στολές αθλητών-εξοπλισμός
Στολή ποδοσφαίρου του σχολείου υποχρεωτικά
Αν δεν υπάρχει, ομοιόμορφη & ομοιόχρωμη εμφάνιση υποχρεωτικά
Ποδοσφαιρικά παπούτσια
Καλαμίδες
Δ. Κανονισμοί
Σκοπός του παιχνιδιού είναι κάθε ομάδα να βάλει τα περισσότερα γκολ.
Κάθε ομάδα αποτελείται από οκτώ (08) παίκτες - 1 είναι ο τερματοφύλακας - ενώ ο αριθμός των επιτρεπόμενων αλλαγών είναι τρεις(3).
Το μήκος του γηπέδου είναι 50μ. και το πλάτος 35μ.. Ο αγωνιστικός χώρος περιβάλλεται από τις πλάγιες και τις τελικές γραμμές και χωρίζεται στη μέση από τη γραμμή σέντρας. Στις άκρες του γηπέδου υπάρχει η εστία διαστάσεων 7,32Χ 2,44 μ. που περιβάλλεται από τη μικρή και τη μεγάλη περιοχή.
Στους προκριματικούς αγώνες των ομίλων ο κάθε αγώνας διαρκεί ένα ημίχρονο των 25 λεπτών χωρίς ενδιάμεσο διάλειμμα.
Οι ομάδες που θα φτάσουν στους τελικούς θα αγωνιστούν 2 ημίχρονα των 20 λεπτών με ενδιάμεσο διάλειμμα διάρκειας 5 λεπτών.
Ο διαιτητής διευθύνει τον αγώνα με βοηθούς 2 επόπτες γραμμών και είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή των κανονισμών, σφυρίζει τις παραβάσεις και κατακυρώνει τα γκολ.
Τα φάουλ δίνονται υπέρ μιας ομάδας για το σφάλμα παίκτη της αντιπάλου.
Πέναλτι δίνεται στην επιτιθέμενη ομάδα όταν κάποιος παίκτης της αμυνόμενης κάνει παράβαση άμεσου λακτίσματος εντός της μεγάλης περιοχής.
Ο διαιτητής αποβάλλει κάποιον παίκτη σε περίπτωση σοβαρής παράβασης κανονισμών ή αντιαθλητικής συμπεριφοράς, δείχνοντάς του κόκκινη κάρτα και η ομάδα του συνεχίζει τον αγώνα με λιγότερους παίκτες. Κίτρινη κάρτα επιδεικνύεται σε ελαφρύτερες παραβάσεις. Αν ένας αθλητής δεχτεί δύο κίτρινες κάρτες στον ίδιο αγώνα, αποβάλλεται από το γήπεδο χωρίς να αντικατασταθεί από κάποιο αναπληρωματικό
Ε. Τρόπος διεξαγωγής
Οι οχτώ (8) ομάδες των αγοριών χωρίζονται. μετά από κλήρωση, σε 2 ομίλους των τεσσάρων (4) ομάδων.
Μετά τους προκριματικούς αγώνες οι ομάδες κατατάσσονται με βάση την βαθμολογία τους.
Σε περίπτωση ισοπαλίας στους προκριματικούς, οι ομάδες παίρνουν από ένα βαθμό, αλλά εκτελούν από 3 πέναλτι ώστε να υπάρχει νικητής (που θα χρειαστεί σε περίπτωσης τελικής ισοβαθμίας). Μετά την εκτέλεση των τριών πέναλτι ανά ομάδα αν δεν υπάρξει νικητής η κάθε ομάδα εκτελεί εναλλάξ από ένα πέναλτι μέχρι να ανακηρυχτεί ο νικητής.
Σε περίπτωση ισοπαλίας στους ημιτελικούς ή στους τελικούς, το παιχνίδι πηγαίνει αμέσως στη διαδικασία των πέναλτι (5 για κάθε ομάδα). Αν δεν υπάρξει νικητής ακολουθείται η ανωτέρω διαδικασία.
ΣΤ. Πρόγραμμα αγώνων
Πέμπτη 04/05/2017, Γήπεδο ΤΕΦΑΑ με χλοοτάπητα.

Α/Α

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ

ΟΜΙΛΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

10:00 – 14:00 Αγώνες ομίλων
15:30 –
18:45 Προημιτελικοί, Ημιτελικοί και Τελικοί Αγώνες
19:00 Απονομή

 

 

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝ.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ

Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ

ΟΜΙΛΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

1Η

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 2

ΟΜΑΔΑ 3-ΟΜΑΔΑ 4

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 2

ΟΜΑΔΑ 3-ΟΜΑΔΑ 4

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 2

ΟΜΑΔΑ 3-ΟΜΑΔΑ 4

2Η

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 3

ΟΜΑΔΑ 2-ΟΜΑΔΑ 4

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 3

ΟΜΑΔΑ 2-ΟΜΑΔΑ 4

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 3

ΟΜΑΔΑ 2-ΟΜΑΔΑ 4

3Η

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 4

ΟΜΑΔΑ 2-ΟΜΑΔΑ 3

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 4

ΟΜΑΔΑ 2-ΟΜΑΔΑ 3

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 4

ΟΜΑΔΑ 2-ΟΜΑΔΑ 3

 

 

 

 

 

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΙ

ΩΡΕΣ

ΓΗΠΕΔΟ 1

ΓΗΠΕΔΟ 2

09:30-09:55

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 2

(Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

ΟΜΑΔΑ 1-ΟΜΑΔΑ 2

(Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

10:05-10:30

ΟΜΑΔΑ 3-ΟΜΑΔΑ 4

(Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

ΟΜΑΔΑ 3-ΟΜΑΔΑ 4

(Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

10:35-11:00

ΟΜΑΔΑ 1- ΟΜΑΔΑ 2

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΟΜΑΔΑ 3- ΟΜΑΔΑ 4

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

11:05-11:30

ΟΜΑΔΑ 1- ΟΜΑΔΑ 3

(Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

ΟΜΑΔΑ 1- ΟΜΑΔΑ 3

(Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

11:35-12:00

ΟΜΑΔΑ 2- ΟΜΑΔΑ 4

(Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

ΟΜΑΔΑ 2- ΟΜΑΔΑ 4

(Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

12:05-12:30

ΟΜΑΔΑ 1- ΟΜΑΔΑ 3

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΟΜΑΔΑ 2- ΟΜΑΔΑ 4

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

12:35-13:00

ΟΜΑΔΑ 1- ΟΜΑΔΑ 4

(Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

ΟΜΑΔΑ 1- ΟΜΑΔΑ 4

(Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

13:05-13:30

ΟΜΑΔΑ 2- ΟΜΑΔΑ 3

(Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

ΟΜΑΔΑ 2- ΟΜΑΔΑ 3

(Β’ ΟΜΙΛΟΣ)

13:35-14:00

ΟΜΑΔΑ 1- ΟΜΑΔΑ 4

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

ΟΜΑΔΑ 2- ΟΜΑΔΑ 3

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

 

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ-ΤΕΛΙΚΟΙ

ΩΡΕΣ

ΓΗΠΕΔΟ 1

ΓΗΠΕΔΟ 2

15:30-16:15

3ΟΣ Α’ ΟΜΙΛΟΥ-3ΟΣ Β’ ΟΜΙΛΟΥ (ΑΓΟΡΙΑ)

4ΟΣ Α’ ΟΜΙΛΟΥ-4ΟΣ Β’ ΟΜΙΛΟΥ (ΑΓΟΡΙΑ)

16:20-17:05

1ΟΣ -4ΟΣ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

2ΟΣ – 3ΟΣ

(ΚΟΡΙΤΣΙΑ)

17:10-17:55

2ΟΣ Α’ ΟΜΙΛΟΥ-2ΟΣ Β’ ΟΜΙΛΟΥ (ΑΓΟΡΙΑ)

ΗΤΤΗΜΕΝΟΙ

ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

18:00-18:45

ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΟΡΙΩΝ

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ